Kitchen Math

Kitchen Math

4.11 - 1251 ratings - Source

Even those who donAc t like math are interested in food. Kitchen Math serves up 38 activities connecting basic math operations to purchasing, preparing, cooking, and serving different dishes. WhatAc s really the best price on yogurt? How long should you cook the eggs? How do you read nutrition labels? Your students will practice fundamental math skills while they solve real-life cooking, shopping, and planning scenarios. Comprehensive teacher materials incldue lesson objectives, teaching notes, pre- and post-tests, and complete answer keys.Do the following problems on another sheet of paper. Choose the best operation to ... A box of baby cereal is $ 1 .09. How much do three boxes cost? P K S I 4. Grapefruits are ... groceries cost $27.50. How much change do you get from $30?

Title:Kitchen Math
Author:Susan Brendel
Publisher:Walch Publishing - 1997-01-01


You Must CONTINUE and create a free account to access unlimited downloads & streaming