How Much Do Fruits and Vegetables Cost?

How Much Do Fruits and Vegetables Cost?

4.11 - 1251 ratings - Source

Fed. dietary guidance advises Amer. to consume more fruits and vegetables (FaV) because most Amer. do not consume the recommended quantities or variety. Food prices, along with taste, convenience, income, and awareness of the link between diet and health, shape food choices. The authors estimate the avg. price of a pound and an edible cup equivalent of 153 commonly consumed fresh and processed FaV. They found that avg. prices ranged from less than 20 cents to more than $2 per edible cup equivalent. An adult on a 2, 000-calorie diet could satisfy recommend. for FaV consumption in the 2010 Dietary Guidelines for Amer. at an avg. price of $2 to $2.50 per day, or approx. 50 cents per edible cup equivalent. Illus. A print on demand report.Many processors are adding more value to produce by removing inedible parts and/or washing it. ... In 2006, prepackaged leaf and baby spinach cost $3.32 per pound while random- weight bunch spinach cost $1.05 per pound. ... For our analysis of 2008 food prices, it follows that households could have saved money by purchasing random-weight produce instead of the food products in our sample , anbsp;...

Title:How Much Do Fruits and Vegetables Cost?
Author:Hayden Stewart
Publisher:DIANE Publishing - 2011-04-01


You Must CONTINUE and create a free account to access unlimited downloads & streaming